3D Touch a haptický dotyk – aký je medzi nimi rozdiel?

Rozhranie 3D Touch je založené na technológii Force Touch, ktorú Apple predstavil v MacBooku a Apple Watch.

Majitelia týchto zariadení budú preto mať v tomto smere náskok. Funkcia, ktorú vykonávate, závisí od toho, ako silno zatlačíte na displej. Zatiaľ čo Apple Watch dokáže rozlíšiť dva stupne tlaku – štandardné klepnutie a silnejšie klepnutie – iPhony s 3D Touch rozlišujú tri stupne.

Väčšina ľudí využíva gestá na iPhone intuitívne, medzi najčastejšie patria klepnutie, potiahnutie prstom a roztiahnutie prstov po displeji. 3D Touch prináša dve nové štandardné gestá – náhľad a otvorenie položky, širokú paletu rýchlych skratiek a ďalšie možnosti rozhrania.

Funkcie 3D Touch sú dostupné pre všetkých vývojárov, takže môžu vytvárať aplikácie, ktoré využívajú citlivosť displeja na tlak. Napríklad vývojár aplikácie na kreslenie môže použiť 3D Touch na zmenu hrúbky štetca, ktorá potom bude závisieť od toho, ako silno zatlačíte prstom.

3D Touch bol prvýkrát predstavený v iPhone 6S v roku 2015 a stal sa súčasťou všetkých ďalších modelov až do iPhonu XS Max (okrem iPhonu SE). Nový iPhone XR však priniesol niečo iné – haptický dotyk. Čo to vlastne je? Dobré správy sú, že – aspoň teoreticky – umožňuje používať tie isté skratky, na ktoré ste zvyknutí. Funguje to nasledovne.

3D Touch v určitom zmysle vyšlo nazmar. Napriek mnohým spokojným užívateľom (vrátane nás, ktorí sme jeho veľkými fanúšikmi), funkcia upadala. 3D Touch nie je ľahké objaviť. A jeho vývoj sa obmedzoval na pridávanie skratiek k ikonkám aplikácií, náhľad obrázkov a dokumentov v aplikáciách Súbory a Fotky.

3D Touch funguje preto, že obrazovka iPhonu je citlivá na tlak. Čím silnejšie pritlačíte na displej, tým viac sa toho „deje“. Displeje s haptickým dotykom ako displej iPhonu XR nie sú citlivé na dotyk. Haptický dotyk je tak novým názvom pre dlhšie zatlačenie.

Pokiaľ používate iPad s najnovšou verziou iOS, pravdepodobne využívate niečo podobné haptickému dotyku. iOS 11 predstavil päť rôznych druhov klepnutí:

  1. klepnutie;
  2. dlhé klepnutie pre funkciu potiahnuť a pustiť;
  3. dlhé klepnutie na vymazanie alebo presunutie aplikácií;
  4. špeciálne polo-dlhé klepnutie na otvorenie menu v Docku;
  5. silnejšie klepnutie (alebo dlhé klepnutie) na hlásenia na zobrazenie ďalších možností.

Haptický dotyk využíva druhý bod nášho zoznamu. Môžete si to vyskúšať, keď teraz vezmete do rúk iPad. Otvorte Ovládacie centrum, potom klepnite na niektorú z ikon a podržte na nej prst. Napríklad ovládač jasu obrazovky. Keď naň dlhšie zatlačíte, ikonka sa zväčší na plnohodnotný ovládač jasu.

Teraz si predstavte, že presne toto gesto použijete a dostanete jemnú haptickú odozvu od Taptic Enginu iPhonu. To je haptický dotyk – dlhé stlačenie spojené s vibráciou, ktorá vám oznámi, že ste funkciu úspešne použili.

Vyzerá to tak, že haptický dotyk dokáže všetko, čo robí 3D Touch. V iOS 12 pridal Apple nový režim trackpadu pre iPhone aj iPad. Vďaka nemu môžete silnejším stlačením zmeniť klávesnicu iPhonu alebo iPadu na trackpad, pomocou ktorého môžete ovládať kurzor v texte vyššie. Nový režim umožňuje to isté dlhším zatlačením na medzerník klávesnice. Sme si takmer istí, že táto funkcia dostane vibráciu haptického dotyku v iPhone XR.