Tí, čo pravidelne cvičia, iste vedia, aké dôležité je sledovať svoj výkon, intenzitu tréningu, srdcovú frekvenciu a z týchto údajov vyvodiť závery. Kľúčové je preto nakalibrovať svoje Apple Watch tak, aby robili čo najpresnejšie merania.
V prvom rade by ste mali zadať svoje osobné údaje a miery v aplikácii Zdravie. Údaje ako výška, hmotnosť, vek a pohlavie vyžaduje každá fitness aplikácia. Ak chcete poznať svoju presnú hmotnosť, BMI a pomer tuku, vody, svalov a kostí v tele nebo merať variácie srdcového tepu, použite inteligentnú váhu ako napríklad Withings Body Cardio.
Nastavte lokalizačné služby
Po pridaní všetkých údajov môžete prejsť na kalibráciu pohybu a polohy. Bez ohľadu na to, aký model vlastníte, otvorte Nastavenia > Súkromie > Lokalizačné služby a uistite sa, že sú zapnuté. Tu si tiež môžete zvoliť, či budete zdieľať svoju polohu s rodinou a priateľmi.
Lokalizačné služby využívajú GPS a Bluetooth spolu so sieťou verejných Wi-Fi sietí a polohou vysielačov mobilnej siete na určenie vaše približnej polohy. Nastavenia lokalizačných služieb platia aj pre váš iPhone.
Poté vezměte svůj telefon, přejděte do Nastavení> Soukromí> Služby určení polohy>Systémové služby a ujistěte se, že je aktivována funkce Kalibrace pohybu a vzdálenosti.
Potom otvorte Nastavenia > Súkromie > Lokalizačné služby > Systémové služby a uistite sa, že je zapnutá kalibrácia pohybu a vzdialenosti.
Ak máte hodinky Apple Watch Series 2 alebo novšie, už nemusíte robiť nič viac. Svoje hodinky nakalibrujete na najpresnejšie možné merania krokmi uvedenými vyššie. Hodinky Series 1 alebo 0, ktoré nemajú GPS, musíte ešte nakalibrovať pre vonkajšie merania.
Najprv vyjdite von na otvorenú rovnú plochu s dobrým príjmom GPS a výhľadom na oblohu. Držte iPhone v ruke alebo ho pripevnite na pás na ruku a zaznamenajte aspoň 20 minút chôdze alebo behu. O čo viac sa budete pohybovať, o to lepšie budú vaše hodinky nakalibrované.
To neznamená, že musíte odbehnúť maratón. Je to len začiatok dlhého procesu, počas ktorého sa Apple Watch učia zaznamenávať váš pohyb a dĺžku vašich krokov. Vďaka tomu sú výsledky vášho cvičenia presnejšie.
Ak máte pocit, že v meraniach niečo nehrá, otvorte na iPhone aplikáciu Apple Watch a klepnite na záložku Moje hodinky. Potom vyberte položky Súkromie > Resetovať kalibračné dáta kondície.
Nakalibrujte meranie srdcovej frekvencie
Možno ste si všimli, že senzor srdcovej frekvencie na Apple Watch vyžaruje pri meraní zelený svetelný lúč. Zelené LED diódy na zadnej strane zariadenia ,merajú prietok krvi v žilách na vašom zápästí. Táto metóda sa nazýva fotopletysmografia (PPG) a je založená na odrážaní svetla krvou. Krv je červená preto, že odráža červené svetlo a pohlcuje zelené svetlo. Ak je prietok krvi vo vašom zápästí rýchlejší a silnejší, pohlcuje viac zeleného svetla. Tak sa dá vďaka PPG určiť srdcová frekvencia.
Hodinky Apple Watch by preto mali byť na vašom zápästí správne utiahnuté. Aby mohol senzor srdcovej frekvencie fungovať presne, musí byť v neustálom tesnom kontakte s pokožkou. Remienok by nemal byť príliš tesný, ale keď idete cvičiť, môžete si ho ešte utiahnuť, aby sa hodinky pri pohybe neposúvali.
A nezabudnite si vybrať správny tréning či už vonku, alebo vnútri. Pri cvičeniach vnútri používajú hodinky akcelerometer, pri tréningoch vonku GPS.