Nový iPadOS, rýchlejší iOS a zbohom iTunes!

  V tomto článku sa budeme snažiť zhrnúť všetky inovácie operačných systémov, ktoré dnes Apple v rámci WWDC predstavil. Nebude to ľahké, pretože nás zasiahlo informačné tsunami!

  Dnes sme mohli vidieť najlepšiu Keynote za posledné roky. Prezentéri predstavovali najnovšie inovácie celé dve hodiny. Zo začiatku to nebolo nič svetoborné, ale po niekoľkých poznámkach typu „Wow, to je dobré“, „Áno, to naozaj potrebujeme“ a „To je fakt úžasné“ sme nakoniec zostali úplne vo vytržení.

  Teraz je už príliš neskoro na to, aby sme písali niekoľko článkov, preto sa tu budeme snažiť zhrnúť tie najdôležitejšie softvérové novinky. Zajtra a počas tohto týždňa všetko spracujeme a uverejníme.

  Poďme si teda zhrnúť to najdôležitejšie:

  iPad OS

  Apple urobil ďalší krok smerom k dobe, kedy iPad Pro bude môcť slúžiť ako produktívna alternatíva k PC. Rok čo rok to počúvame znova a aj tento rok priniesol kopec vidíí na túto tému. Teraz však prichádza veľká novinka, ktorá môže byť obrovským míľnikom vo vývoji tabletu.

  iPad dostane vlastný operačný systém.

  Pokiaľ ide o dizajn, neočakávajte radikálne zmeny, podarilo sa však zakomponovať mnoho nových funkcií, ktoré pozdvihujú užívateľskú skúsenosť na novú úroveň. Tu sú tie najdôležitejšie:

  Správa systémov! Na to sme dlho čakali a Apple nám konečne prianie splnil. Navyše okrem externej obrazovky môžete k svojmu obľúbenému tabletu pripojiť aj USB disk. S použitím iCloudu bude možné zdieľať aj adresáre. Zariadenie sa pohlo ďalej aj pokiaľ ide o multitasking, nové gestá sa zídu, aj keď sa budeme musieť s nimi najprv zžiť. Vylepšenia sa dostalo aj Apple Pencil – 20 ms latencia sa znížila na 9 ms. Dokonca môžete zmeniť veľkosť klávesnice, pokiaľ chcete písať len jedným prstom. Pohybovanie kurzora je pohodlnejšie, nehovoriac o ďalších úkonoch ako kopírovanie a vkladanie. Navyše budeme môcť používať iPad ako externý monitor pre Mac.

  Krokom, ktorý však Apple zatiaľ neurobil, je používanie myši s iPadom. Tento inak idylický obrázok ničí len fakt, že informácie o novom iPadOS unikli 30 minút pred začiatkom Keynote, takže to nakoniec nebolo také bombastické prekvapenie.

  V každom prípade je to skvelá inovácia, ktorá produktový rad iPadov veľmi posilní!

  iOS 13

  Mnohí boli najviac zvedaví na inovácie mobilného operačného systému. Posledným systémom, ktorý priniesol väčšie zmeny bol iOS 11, aj keď to znamenalo aj určité množstvo problémov a chýb. V iOS 12 sa ich vývojári pokúsili všetky opraviť, s iOS 13 však kladú dôraz najmä na výkon.

  Apple sľúbil, že odomykanie pomocou Face ID bude o 30 % rýchlejšie, ale najviac sa pracovalo zrejme na architektúre aplikácií. Podľa Applu bude priemerný download aplikácií o 50 % menší a rýchlejší, pričom u aktualizácií to bude o 60 %.

  To sú veľmi pôsobivé čísla, najmä v dobe používania mobilných dát. Zhrnuté a podčiarknuté, spustenie aplikácií bude 2-násobne rýchlejšie. Nehovoríme, že to teraz trvá dlho na nových iPhonoch, zrýchlenie sa však môže hodiť najmä u starších modelov.

  Najdôležitejšia inovácia: Tmavý režim!

  Apple s integráciou tmavého režimu do iOS čakal dosť dlho (v macOS je dostupný od verzie Mojave). Tak dlho, že už to bolo jasné očakávanie, ktorého naplnenie veľký potlesk nezožalo. Možno pred 4 rokmi by to bolo iné…

  V každom prípade sa na tmavý režim, ktorý bude zahrňovať aj zamknutú obrazovku, aplikácie a klávesnicu, už tešíme. Ikonky aplikácií sa nezmenia. Bezpochyby pôjde o funkciu, ktorú mnohí využijú.

  O ďalších aktualizáciách sa na našich stránkach dočítate neskôr.

  watchOS 6

  Samozrejme, nemôžeme vynechať ani inovácie v operačnom systéme Apple Watch. Pozrime sa na hlavné body:

  • Diktafón: práve vám napadol skvelý nápad, ale nemáte si ho čas zapísať? Nadiktujte ho do svojich hodiniek!

  • Kalkulačka! Teraz už naozaj môžeme zahodiť 20-ročné Casio kalkulačky. S trochou irónie Apple teraz implementoval do hodiniek jednu zo svojich slabších funkcií. Teraz aspoň budeme môcť spočítať na hodinkách sprepitné.

  • Dorazí aj špeciálny App Store pre Apple Watch, to znamená, že už nebudeme musieť inštalovať aplikácie cez iPhone ani mať aplikácie pre Apple Watch aj na iPhone.

  • Trendy aktivity: okrem analýzy denných cyklov, bude k dispozícií aj analýza výsledkov z rôznych časových období, takže svoj aktívny život budete môcť lepšie sledovať.

  • Aplikácia Noise: bude merať vonkajší ruch v decibeloch a upozorní vás, keď je prostredie príliš hlučné. Budete si môcť napríklad zmerať hlasitosť na futbalovom zápase.

  • Sledovanie cyklu – áno, na hodinkách bude možné zaznamenávať menštruačný cyklus. Nemusíme to rozvíjať, dámy to určite ocenia…

  Aby sme to zhrnuli, watchOS 6 prinesie mnoho zaujímavých inovácií, ktoré nepochybne potešia veľké množstvo užívateľov.

  macOS Catalina

  Nový operačný systém prináša veľkú novinu:

  iTunes končí!

  Najkontroverznejší softvér Applu sa rozdelí na tri časti: Apple Music, Apple Podcast a Apple TV. Pre užívateľov bude veľmi príjemné, že keď pripoja iPhone k Macu, neobjaví sa žiadne vyskakovacie okno. Softérové aktualizácie, bezpečnostné zálohy a ďalšie úkony bude možné robiť vo Finderi. Ďakujeme, Apple!

  Napíšeme to ešte raz, pretože je to dôležité aj tu: nielen že budete môcť používať monitor na rozšírenie, ale môžete vytvoriť monitor aj zo svojho iPadu. Domáci setup bude teda mobilnejší. Moje dieťa bude určite tráviť menej času sledovaní YouTube, pretože otecko bude pracovať na svojom iPade a zároveň pozerať film. Áno, je to možné!

  Ďalšou veľmi dôležitou a tiež úžasnou vecou je, že Macy s bezpečnostným čipom T2, ktoré niekto ukradne, nebude možné používať a užívatelia ich budú môcť nájsť aj keď budú offline. Je to neuveriteľná technológia, o ktorej sa na našich stránkach ešte dočítate. Zostaňte na príjme!

  Ďalej začína projekt Catalyst – aplikácie pre iPad a macOS si budú bližšie. Podrobnosti sa tiež dozviete neskôr. Pomocou funkcie Čas pred obrazovkou, ktorá bola predstavená s iOS 12, bude umožňovať sledovať a obmedzovať aktivity aj na Macu.

  Inovácie macOS Catalina by vystačili na niekoľko samostatných článkov, takže viac sa dočítate tento týždeň.

  Celkovo vzaté, predstavenie nových systémov prináša veľa inovácií z kategórie „wow“, o ktorých je už teraz jasné, že budú fungovať veľmi dobre.

  Dostupné sú už vývojárske beta verzie, verejné bety dorazia v júli. Podrobne o nových systémoch budeme písať v septembri. Tak nás sledujte aj naďalej!