Prehľad toho najlepšieho z najnovšieho Apple softvér - WWDC 22 1/2

Apple predstavil nový iOS 16, iPadOS 16, macOS Ventura a watchOS 9. Čo všetko je nové?

iOS 16? Najväčšia evolúcia za posledné obdobie

S príchodom iOS 16 sa mení jeden z najkoničtejších a nemenných vizuálnych prvkov všetkých iPhonov. Lock screen.

Lock screen, čiže hlavné rozhranie displeja pri zamknutej obrazovke bolo do dnešnej doby nemožné akokoľvek upravovať, čo sa teraz radikálne mení a tebe tak nastáva kreatívne obdobie, kedy si ho budeš môcť upraviť ako sa ti zachce . Od podoby písma, kedy si budeš môcť vybrať jeho štýl aj farbu cez umiestnenie aktívnych widgetov, ktoré ti ukážu tvoju dennú aktivitu cez výber hĺbky tapety alebo úplne novú a nerušivú podobu notifikácií.

Notifikácia v novom teraz bude možné rozbaliť ako zoznam, preletieť ich v sadách alebo ich úplne skryť a nechať si v spodnej časti displeja len informatívne číslo, koľko notifikácií tam na teba celkom čaká.

>

Živé aktivity ti umožnia na zamknutom displeji okamžite vidieť, kedy ti presne dorazí pizza alebo ako (predpokladáme najprv v Amerike) hrá tvoj obľúbený tím.

Widgety, tak ty si užiješ. Na zamknutom displeji si môžeš prehľadne zobraziť informácie z najviac používaných aplikácií, takže napríklad z počasia, kalendára, časových pásiem alebo info o stave batérie tvojich zariadení a tiež o krúžkoch aktivity.Správy. Ani nevieme prečo to trvalo tak dlho, ale je tu evolučná novinka, ktorá poteší snáď úplne každého z nás. Novo Správy prináša možnosť Edit a Delete. Teda úpravy a mazanie už odoslaných správ. Čo je tiež novinka, že si môžeš už prečítanú správu znova označiť ako neprečítanú, to keby si sa chcel k správe vrátiť neskôr a nezabudol na ňu. Šikovný. V správach teraz môžeš aj oveľa lepšie spolupracovať s ostatnými. Môžete si spoločne zdieľať poznámky, prezentácie alebo napríklad celé skupiny otvorených záložiek v Safari.

Inteligentné vyrezávanie z obrázkov. Novo sa v iOS 16 môžeš s obrázkami a fotkami celkom dosť dobre vyhrať. Ponúka sa totiž funkcia oddelenia subjektu od pozadia, pod čím si môžeš zjednodušene predstaviť vyrezanie obrázku daného predmetu alebo osoby z fotky, ktorý potom môžeš použiť ako samolepku v konverzácii.

LiveText teraz aj vo videu. Novo si môžeš užiť funkciu live text aj tak, že si pozastavíš video a text, ktorý ťa zaujíma jednoducho skopíruješ alebo podľa neho môžeš začať vyhľadávať na danú tému na internete. Táto funkcia bola zatiaľ dostupná iba pri fotografiách a tiež prešla istým upgradom. Apple teraz tvrdí, že pri skenovaní z fotografií je teraz funkcia ešte jednoduchšia a ešte rýchlejšia.

Krúžky konečne aj mimo Watchky. Novú aplikáciu Kondície určite ocenia všetci tí, ktorí nemajú hodinky Apple Watch a zároveň im chýbala možnosť plnenia a dosahovania tréningových športových cieľov. Z údajov pohybových senzorov iPhonu, počtu krokov, vzdialenosti, ktorú prejdeš, a záznamov tréningov z aplikácií iných vývojárov sa teraz odhaduje množstvo spálených kalórií, ktoré sa započítavajú do denného cieľa pohybu.


iPad OS 16 a macOS Ventura

Asi najzaujímavejšou novou hračkou a vymoženosťou je za nás pre obe dve platformy Stage Manager. Stage Manager môžeš chápať ako úplne novú podobu tvojej pracovnej plochy, kedy sa ti všetky otvorené aplikácie, na ktorých aktuálne pracuješ, zobrazujú v jednotnom stĺpci po ľavej strane (to podľa nás pôjde samozrejme nastaviť v preferenciách) a pritom máš hlavné pracovné pole priamo pred sebou v strede obrazovky. Zároveň môžeš mať viac otvorených okien cez seba a oveľa ľahšie tak pracovať na konkrétnych projektoch. Čo je tiež super, že všetky súbory, ktoré máš na ploche, môžeš ľahko presúvať do jednotlivých skupiniek otvorených aplikácií a pracovať s nimi okamžite.Väčšina noviniek, ktoré sme si predstavili pre iOS 16 bude samozrejme vo veľkej miere podporovaná aj pre iPad OS. Či už sa bavíme o editácii a mazaní správ alebo možnosti vyrezávania obrázkov z ktorých si urobíš samolepku pre kamoša do správ.

Konečne Počasie! Vlastne od úplného začiatku na iPade chýbala aplikácia počasia, ktorá sa s novým updatom konečne ukázala. Ako píše sám Apple ,,Kliknutím na rôzne moduly predpovede počasia si zobrazíš podrobnosti o stave ovzdušia, miestnej predpovede a ďalšie. Prezeraj si hodinovú predpoveď na ďalších desať dní. Intenzitu zrážok v nasledujúcej hodine uvidíš s minútovou presnosťou".

Hry a Share Play. Apple si dal celkom dosť práce s celým segmentom hier a prináša novo navrhnutý panel Game Centra v hrách a môžeš sa tak pozerať, čo práve hrajú tvoji kamaráti a sledovať ich výsledky v hrách. Hranie sa taktiež týka SharePlay, ktorý umožňuje sa ľahko prepojiť a hrať spoločne. Zlepšenie sa týka aj herných funkcií. Ako uvádza Apple - ,,Vďaka Metalu 3 môžu vývojári posunúť svoje hry na ďalšiu úroveň. MetalFX Upscaling sa stará o rýchlejšie rendrovanie zložitých scén – pomocou inteligentného upscalingu s dočasným vyhladzovaním. Výsledkom je vyššia snímková frekvencia pre bezprostrednú odozvu a strhujúci obraz."


V ďalšom diele sa pozrieme na macOS Ventura trochu viac zblízka, rovnako tak ako na watch OS9. Preto sleduj iSTYLE Blog a zároveň sa medzitým pozri na novinky, ktoré sme zaradili do predaja.

Pozrieť sa na Novinky